Heal Your Life

Hayatınızı İyileştirin Workshops®
Arzu ŞİMŞEK

Hayatınızı İyileştirin / Heal Your Life Workshop® içsel olarak güçlü bir şekilde kendini görme, anlama, kabul etme ve kendini, başkalarını ve hayatı sevmeyi öğrenme deneyimidir.

Dünyaca ünlü bu çalışma, dünyada Kişisel ve Spiritüel Gelişim’in öncüsü Louise L.Hay tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Heal Your Life Workshop® fiziksel- duygusal- zihinsel ve ruhsal olmak üzere katılımcı ile dört boyutta çalışır. Kişi, hayatın kendisine getirdiği deneyimlerin kök nedenlerini, hayatında sürekli tekrar eden benzer deneyimlerin ve kıramadığı kalıpların kendi iç dünyasında nasıl anlamlandığını keşfeder. Bunun yanı sıra, kendi düşüncelerinin, duygularının ve derinde yatan inançlarının hayatını nasıl etkilediği ile ilgili büyük bir farkındalık yaşar. Ancak süreç farkındalık boyutunda kalmaz.

Heal Your Life Workshop®, kişiye kendini ve hayatını nasıl iyileştireceğini, hayatının her alanında daha mutlu, huzurlu ve tatminkar deneyimlere nasıl ulaşacağını uygulamalı olarak öğretir. “Daha iyi”ye doğru değişim süreci workshop sırasında ilk günden itibaren başlar, kişinin tutumu ve motivasyonu ile doğru orantılı olarak workshop sonrasında da devam eder.

Workshop’a kişisel gelişim bilgisi ve deneyimi anlamında her seviyeden kişi katılabilir. Her katılımcı tam anlamıyla bireysel bir deneyim yaşar. Bu doğrultuda bakıldığında, karmaşık insan yapısının hayatın karmaşık dinamikleri ile birleştiği noktada her katılımcı için her zaman kendi üzerinde çalışacağı farklı bir seviye bulunmaktadır. Katılım için kişinin zor bir dönemden geçiyor olması, ya da hayatının çok yolunda olması da belirleyici faktörler değildir. İnsan, doğası itibariyle her zaman gelişime ve mevcut durumuna göre hayatını daha güzel deneyimleme isteğine açıktır ve bunu başarabilir.

Heal Your Life Workshop® dünyada binlerce kişinin hayatını, hayatın farklı alanlarında -sağlık, bolluk, başarı, kariyer, sevgi, ilişkiler, huzur vb.- son derece olumlu yönde değiştirmiş bir deneyimdir. Bu anlamda kişinin gerek kendisine gerekse başkalarına verebileceği değerli ve kalıcı bir hediyedir.

Louise L. Hay Kimdir?:

Louise L. Hay, 1980’li yıllardan itibaren dünyada “insanın kendisini ve hayatının her alanını iyileştirme” akımının öncüsü olmuş, kişisel gelişim dünyasının en önemli ikonlarından birisidir. Günümüz kişisel gelişim kitaplarının dünyada bir milyon gibi bir satış rakamına ulaşması çok başarılı bir kriter olarak değerlendirilirken, kendisinin “You Can Heal Your Life” (Hayatınızı İyileştirebilirsiniz) kitabı elli milyon gibi bir satış adedine ulaşmış, dünyada neredeyse her dilde yayınlanmıştır. Louise L. Hay bu kitap haricinde satış rekorları kıran birçok kitap yazmış ve milyonlarca insanın hayatına değer katmıştır.

Louise L. Hay, hayatında çocukluk döneminden itibaren geçirdiği ağır deneyimlerden kendisini büyütmeyi başarmış, sonrasında da insanlara bunun yöntemlerini öğretmiş, büyük bir hayat öğretmenidir. Dünyada en çok bilinen hikayesi ise orta yaş döneminde yakalandığı kanser hastalığını içsel gücüyle kendisinin tamamen iyileştirmiş olmasıdır. Gerek kendi süreçleri sırasında, gerekse başkaları ile yaptığı yoğun çalışmalarda insanın doğasını zihinsel, duygusal, ruhsal ve fiziksel olarak dört boyutlu şekilde bütünsel olarak ele almış, tüm bu yapıyı Evren’in bilimsel gerçekleri ile birleştirerek derin, kalıcı ve bütünsel yöntemler geliştirmiştir. Louise L. Hay bu alanda belki de son 30 yıldır referans noktasıdır. Yetiştirdiği öğrenciler de kişisel gelişim alanında onun yöntemlerini temel alarak birçok kitap yazmış, başkalarını eğitmiş ve dünyada kişisel gelişim alanında sayılı isimler arasına girmişlerdir.

Kendisi 80’li yaşlarına geldiği günümüzde kitaplarını yazmaya devam etmekte ve dünyada büyük kişisel gelişim organizasyonlarında konuşmalar yapmaktadır.

Kurduğu Hay House adlı yayınevinden dünyanın en ünlü kişisel gelişimcileri kitaplarını yayınlamaktadır.

Louise L. Hay, tüm öğretilerini ve felsefesini insanlara dünyanın her yerinde öğrenme ve deneyimleme şansını veren Heal Your Life® Workshop’ı tasarlamıştır. Kendisiyle yıllarca beraber çalışmış ünlü konuşmacı ve yazarlar Patricia Crane ve Rick Nichols bu workshop’ı insanlara deneyimletecek Workshop Liderleri yetiştirmeye başlamışlardır. Heal Your Life® eğitimlerini dünyada veren tüm eğitmenler, kendilerinin özel eğitiminden geçerek lisans almak durumundadırlar.

Heal Your Life® Workshop Metodoloji:

Heal Your Life® Workshop, katılımcıların bilincinde olan düşünceleri, duyguları, inançları ve hayata karşı yaklaşımlarını ve bunların kendilerini nasıl etkilediğini anlayabilmelerinin yanı sıra, katılımcıların iç dünyasında, derin boyutlarda farkında olmadığı kalıplarına da ulaşmalarını ve bunları anlamlandırabilmelerini sağlar.

Genel olarak yöntem, ilgili konu başlığı ile ilgili karşılıklı paylaşımlar, müzik ve meditasyon, katılımcının kendi iç dünyasında fark ettiklerini kendine özel olarak yazması, ikili ve grup olarak uygulamalar üzerine kuruludur. Yöntemde bilgi, klasik yaklaşımlarda olduğu şekilde powerpoint vb yöntemlerle aktarılmaz. Kişiler istediklerinde yere de oturabilecekleri, bazen de yatabilecekleri şekilde rahat giyinir ve eğitim klasik formalitelerden uzak bir ortamda, kişinin tamamen kendini güvende hissedebileceği şekilde verilir.

Kişinin daha derin boyutlarına ulaşabilmek amacıyla belirli meditasyonlar ve müzikler çalışma süresince araç olarak kullanılır.

Eğitmen:
Arzu ŞİMŞEK

1971 yılında Fethiye’de doğduktan sonra hayat beni 6 yaşındayken ailemle birlikte Hollanda’ya taşıdı. Ve ben o yaşlarda yaşıtlarımla oynamak yerine gördüğüm rüyaları kendimce çözmeye çalışıyor, içimde anlam veremediğim “önsezilerimi” büyüklere yorumlatmaya çalışıyordum.

Lise eğitimimi de orada tamamladıktan sonra yol beni bu sefer Dalyan’a (Muğla) getirdi. Ve burada 26 yıldır turizmci olarak çalışıyorum.

 …